نویسنده: ایساک یونانسیان


فصلنامه فرهنگی پیمان شماره 58

کشور عزیز ما، ایران، کشوری وسیع با سیما و منظری متنوع، سرشار از زیبایی های طبیعی و آکنده از تضادهاست. کوه های سرسبز مشرف به دریای خزر در شمال، کویرهای خشک و پیر در مرکز و دریای نیلگون خلیج فارس در جنوب که در وحدت با یکدیگر دنیایی خیره کننده از تنوع طبیعی و پدیده هایی نادر پدید آورده اند که فقط در مقیاس یک قاره قابل تصور است. از اینجاست که دلیل دلبستگی ایرانی ها را به این سرزمین درمی یابیم و چه زیبنده است که افرادی این پدیده ها و زیبایی ها را شناسایی و معرفی و برای حفاظت از آنها، به منزلۀ میراثی ارزشمند، تلاش می کنند. در جامعۀ علمی کشور، همواره بوده اند افرادی که منشأ خدمات بسیار در اشاعۀ ارزش های این سرزمین شده و با تألیف ها، ترجمه ها و کتاب های خود تلاش کرده اند نقش موثری در شکل گیری و ترویج فرهنگ حفاظت از میراث های طبیعی سرزمین خود داشته باشند. از این رو، به منزلۀ یک دانش آموختۀ محیط زیست وظیفۀ خود دانستم به معرفی یکی از این اساتید بپردازم که حق بسیاری بر گردن محیط زیست ایران و دانشجویان این رشته داشته و به عبارتی، تلاش ها و مجاهدت های بی چشمداشت او سهمی عمده را در توسعه و فراگیر شدن این رشته در کشور شامل می شود تا شاید توانسته باشم گوشه ای از زحمات بی دریغ او را جبران و دین خود را به ایشان ادا کنم.

پیش از پرداختن به زندگی و آثار این استاد گران قدر لازم دانستم تا مقالۀ کوتاهی را که سال ها پیش یکی از دانشجویان ایشان در نشریه ای دانشجویی به چاپ رسانده ارائه کنم.

ما اینجـا به او عادت کرده ایـم،به تندی کلامش و مهربانی نگاهش

« در زندگی هر کدام از ما کسانی زیسته اند که حضور پررنگی در تمام لحظه ها و خاطراتمان دارند، پدری که دستانش بوی نان می دهد، مادری که بودنش مهر است و مهربانی معلمی که جورش به از مهر پدر بوده است. ما با این آدم ها زیسته ایم و نامشان برایمان کلمه ای است که هزار خاطره را از ذهن می گذراند و آرزو داریم مجالی پیش آید تا به احترام در مقابلشان سر فرود آوریم و سپاسگزارشان باشیم که بودنشان را عصایی کردند برای آنکه ما بر خیزیم.

هنریک مجنونیان از آن دسته آدم هایی است که موهای سیاهش را برای سربلندی کشوری به بزرگی ایران سپید کرده است، استادی که حالا برای آنکه برگه های امتحانی مان را بخواند چند باری عینکش را از چشم بر می دارد و دور و نزدیک می شود و … . بی گمان نام او با محیط زیست ایران چنان در هم آمیخته است که تفکیک این دو از هم سخت دشوار است. بسیاری از دانش آموختگان محیط زیست کشور یا کتابی از او ورق زده اند یا پای درس او نشسته اند و می دانند چه تلاشی می کند تا دانشجویش تصویری شفاف و بی پرده از محیط زیست کشور ببیند. می دانیم که او در این شش دهه ای که از سر گذرانده ماجراهای بسیاری را تجربه کرده است. نگاهی کوتاه به تألیفات و تجربه هایش او را از هر تعریف و توصیفی بی نیاز می کند. وی بیش از پنجاه عنوان کتاب در سطوح مختلف پژوهشی و تخصصی را به رشته تحریر در آورده و مقالاتش در بسیاری از نشریات کشور به چاپ رسیده است.

دستان ما تهی تر از آن است که چیزی برای سپاسگزاری تقدیم استادی کنیم که بسیار از او آموخته ایم. پس، بر آن شدیم تا در این شماره از نشریۀ ترنم باران مختصری به او به پردازیم و از زبان دانشجویان و همکاران دیروز و امروزش چند کلامی بنویسیم. هنریک مجنونیان تن به مصاحبه نداد. به هزار رشته آویختیم اما سودی نبخشید. آنچه خواندید سپاس ماست در شمارۀ اردیبهشتی ترنم باران از استادی که فرزند اردیبهشت است. ما اینجا به او عادت کرده ایم به تندی کلامش و مهربانی نگاهش».[1]

***

هنریک مجنونیان

هنریک مجنونیان[2] در 1330ش، در شهرستان ارومیه، به دنیا آمد. وی تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در مدرسۀ فروغی آن شهرستان به پایان رساند، بلافاصله به دانشکدۀ منابع طبیعی دانشگاه تهران راه یافت و در 1356ش، با درجۀ کارشناسی ارشد از این دانشکده فارغ التحصیل شد. مجنونیان از 1354ش به منزلۀ عضو هیئت علمی و استادیار در آموزشکدۀ محیط زیست اشتغال یافت و در کنار تدریس، مدتی طولانی، در سمت کارشناس، در سازمان حفاظت محیط زیست، به فعالیت اجرایی پرداخت. او در انتخاب و توسعۀ شبکۀ مناطق حفاظت شدۀ کشور نقشی مؤثر داشته و بسیاری از راهبردها و ابتکارات حفاظت و مدیریت مناطق حفاظت شده و پارک های ملی کشور، در سه دهۀ گذشته، به دست وی توسعه یافته اند.

مجنونیان در کلیۀ سطوح تحصیلی، از آموزش و تربیت نیروهای اجرایی محیط زیست گرفته تا سطح عالی دانشگاهی، تدریس کرده. بسیاری از دانشجویان وی به مدارج شغلی و تحصیلی بالایی دست یافته اند و در حال حاضر، از کارشناسان یا مدرسان کارآزمودۀ سازمان های اجرایی و مراکز آموزشی کشور به شمار می روند. او همچنین در کنار آموزش رسمی در دانشگاه ها از طریق نشر وسیع اطلاعات نظری و تجربیات عملی خود در میان اقشار گوناگون جامعه، به آموزش غیر رسمی نیز پرداخته است.

محبوبیت وی در میان جامعۀ محیط زیست کشور و به ویژه دانشجویان آسان به دست نیامده. او، آن گونه که خودش همیشه تأکید می کند، مانند هر ایرانی ارمنی مطابق سنت دیرینۀ پیشینیان احترام خود را در بستر اجتماعی نه چندان هموار کشورش یک شبه و رایگان به دست نیاورده بلکه آن را در سایۀ علاقه، کار سخت و صادقانه در طی زمانی بس طولانی، که تا به امروز نیز ادامه دارد، به دست آورده است. هیچ دانش آموخته یا فرد علاقه مند به مسائل محیط زیستی در ایران وجود ندارد که در چند دهۀ گذشته کتاب یا مطلبی از او نخوانده باشد. او در اشاعۀ آگاهی های محیط زیستی در جامعه، به ویژه، در زمینۀ حفاظت از طبیعت نه تنها همواره پیشگام بوده بلکه می توان گفت در این عرصه فردی غیرقابل رقابت محسوب می شود. به همین دلیل، بسیارند صاحب نظرانی که نقش وی را در بیداری محیط زیستی جامعه، در سه دهۀ اخیر، بسیار تعیین کننده می دانند.

تاکنون نزدیک به 58 کتاب در سطوح گوناگون تخصصی ـ ترویجی، به صورت تألیف یا ترجمه، از وی چاپ و منتشر شده. نشر این حجم اطلاعات نه تنها در تاریخ سازمان های اجرایی بلکه در سطح مراکز آموزش عالی نیز کم سابقه است. کتاب های استاد مجنونیان در زمینۀ انتخاب، حفاظت و مدیریت پارک های ملی و مناطق حفاظت شده و پناهگاه های حیات وحش سالیان درازی است که به صورت کتاب های درسی و کمک درسی، در دانشگاه های کشور، تدریس می شود و مورد استفاده قرار می گیرد. تهیۀ راهبرد حفاظت از تنوع زیستی، در نخستین گزارش ملی ایران به کنفرانس ریو و تهیه و تدوین دستورالعمل های لازم الاجرای طرح ریزی اکوسیستم های خشکی ساحلی و دریایی از دیگر کارهای شناخته شدۀ وی است. هنریک مجنونیان به جز تألیف و تدریس در کارگروه های گوناگون تخصصی محیط زیست نیز فعال بوده است.

هنریک مجنونیان

وی به صورت رسمی فعالیت خود را، به منزلۀ پژوهشگر و مشاور، در کارگروه های فنی و علمی نظیر کارگروه فنی سازمان محیط زیست در طرح های بهره برداری پایدار، کارگروه توسعۀ شبکۀ مناطق حفاظت شده، کارگروه تعیین 10 درصد حفظ جنگل ها، کارگروه تخصصی بهسازی پارک ملی گلستان، کارگروه صیانت از جنگل های شمال کشور(تدوین سیاست های گردشگری)، کارگروه بررسی طرح های مدیریت مناطق تحت حفاظت و کارگروه ملی انسان و زیست کرۀ یونسکو تا 1385ش ادامه داد و پس از 33 سال فعالیت رسمی، به منزلۀ استاد،کارشناس و مشاور ارشد، در 1386ش، بازنشسته شد. وی در حال حاضر با عضویت در هیئت تحریریۀ نشریات مربوط به محیط زیست، ویراستاری، تألیف و ترجمۀ مقالات و عرضۀ کتاب های محیط زیست به فعالیت های علمی خود ادامه می دهد.

هنریک مجنونیان، در طول فعالیت های علمی خود، بارها مفتخر به دریافت جوایز و تقدیرنامه های گوناگونی شده که در زیر به پاره ای از آنها اشاره می کنیم:

ـ دریافت لوح تقدیر، از طرف سازمان حفاظت محیط زیست کشور، به منزلۀ بدعت گذار طرح های مدیریت مناطق حفاظت شده در عرصۀ خشکی ـ ساحلی ـ دریایی از 1365 ـ 1390ش بر اساس مشارکت تفکر جمعی و همکاری گروهی.

ـ دریافت لوح تقدیر، از طرف سازمان حفاظت محیط زیست کشور، برای کتاب های ترویجی شناسنامۀ مناطق حفاظت شده (مناطق گنو و حرا) در سال های 1376 و 1377ش.

ـ دریافت لوح تقدیر، از طرف سازمان حفاظت محیط زیست کشور، برای کتاب پارکداری به منزلۀ کتاب برگزیدۀ درسی آموزشکده در 1377ش.

ـ دریافت تقدیرنامه از سوی انجمن ارزیابی محیط زیست ایران برای تلاش های بی نظیر، کم سابقه و مستمر در اشاعۀ دانش محیط زیست در سه دهۀ اخیر در کشور در 1387ش.

ـ نامزد دریافت جایزۀ مهرگان برای کتاب های سه گانۀ جغرافیای جانوری جهان و ایران در 1385ش.

ـ دریافت تقدیرنامه، از سوی انجمن کوهنوردان ایران، و پذیرفته شدن در صفوف انجمن به منزلۀ عضو افتخاری، برای تلاش در راه ترویج ارزش های حفاظت از کوهستان، در 1389ش.

ـ استاد برگزیدۀ سازمان های غیردولتی ایران در دو سال متوالی( 1378 و 1379ش) برای فعالیت های آموزشی ـ ترویجی.

ـ دریافت تقدیرنامه، از شورای پژوهش سازمان محیط زیست، در دومین همایش دستاوردهای پژوهشی در 1383ش.

ـ برندۀ جایزۀ ملی محیط زیست ایران در 1380ش برای 26 سال فعالیت اجرایی، آموزشی، پژوهشی و ترویجی در توسعۀ مفهوم حفاظت از سرزمین، توسعۀ شبکۀ مناطق حفاظت شده، انتقال و نشر وسیع اطلاعات نظری و تجربۀ عملی در سطح دانشگاه ها و سازمان های اجرایی، تربیت کادر حفاظت و متخصصان پارک ها و مناطق در کشور در تمام طول دورۀ پس از انقلاب و تأثیرگذاری عمیق در شکل گیری فرهنگ و ادبیات زیست محیطی کشور در زمینۀ حفاظت از طبیعت و منابع زنده (به نقل از بیانیۀ کارگروه جایزۀ ملی محیط زیست).

ـ برندۀ جایزۀ ملی محیط زیست ایران، برای دومین بار، در 1387ش به خاطر چاپ و نشر کتاب های انتخاب و مدیریت مناطق حفاظت شده ساحلی ـ دریایی و بدعت گذاری طرح های مدیریت در عرصۀ خشکی ـ ساحلی و دریایی در کشور طی 33 سال خدمت رسمی.

ـ معرفی و انتخاب به منزلۀ چهرۀ ماندگار سبز ایران در 1389ش، از سوی سازمان حفاظت محیط زیست، برای فعالیت های آموزشی ـ ترویجی گسترده در سطح عام و خاص و دریافت لوح تقدیر.

ـ دو بار معرفی و نامزدی برای دریافت جایزۀ سلطان قابوس یونسکو، از سوی سازمان حفاظت محیط زیست، در سال های 1997 و 2009م برای نشر وسیع اطلاعات زیست محیطی و چاپ 54 کتاب در 33 سال خدمت رسمی.

ـ معرفی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست ایران برای دریافت جایزۀ کنتون میلر به اتحادیۀ جهانی حفاظت در 2008م به خاطر نشر دستورالعمل های این اتحادیه و تطابق آن با مناطق حفاظت شدۀ ایران.

مجنونیان طی سال ها تلاش 58 عنوان کتاب در سطوح گوناگون آموزشی (کتاب‌های درسی و کمک درسی دانشگاه ها )، ترویجی (عمومی)، پژوهشی و تخصصی (کارشناسان) و همچنین دارای بیش از چهل مقالۀ علمی،پژوهشی و ترویجی در نشریات کشور است. مهم ترین کتاب های او عبارت اند از:

پارک ملی کویر، سازمان حفاظت محیط زیست، 1363.

پارک ملی تندوره، سازمان حفاظت محیط زیست، 1363.

تالاب هامون، سازمان حفاظت محیط زیست، 1364.

منطقۀ حفاظت شدۀ اشترانکوه، سازمان حفاظت محیط زیست، 1367.

درختان و محیط زیست، سازمان حفاظت محیط زیست،1369.

گزارش ملی ایران (ارائه شده در کنفرانس ریو، اجلاس سران کشورها، 1371، چاپ شده به دو زبان فارسی و انگلیسی)، 1371.

ذخیرهگاههای زیستکره‌، سازمان حفاظت محیط زیست، 1372.

طرح مدیریت پارکهای ملی (پارکداری)، سازمان حفاظت محیط زیست، 1373 (کتاب درسی تألیفی برگزیده زیست محیطی سال 1377 سازمان محیط زیست با دریافت لوح افتخار).

پارک ملی گلستان، سازمان حفاظت محیط زیست، 1373.

10ـ مباحثی پیرامون پارکها، فضای سبز و تفرجگاهها، سازمان پارک‌های شهرداری، 1374.

11ـ طبیعت را حفظ کنیم (منابع زیستی استان هرمزگان)، ادارۀ کل محیط زیست هرمزگان‌، 1375.

12ـ منطقۀ حفاظت شدۀ گنو (کتاب برگزیده ترویجی ـ زیست‌محیطی سازمان محیط زیست در 1377)، سازمان حفاظت محیط زیست، 1376.

13ـ منطقۀ حفاظت شدۀ حرا (کتاب برگزیدۀ ترویجی ـ زیست‌محیطی سازمان حفاظت محیط زیست در 1377)، سازمان حفاظت محیط زیست،1377.

14ـ راهنمای آمادهسازی پارکهای ملی و مناطق حفاظتشده برای توریسم (ترجمه)، سازمان حفاظت محیط زیست، 1377.

15ـ راهنمای آمادهسازی مناطق حفاظتشدۀ کوهستانی(ترجمه)، سازمان حفاظت محیط زیست، 1377.

16ـ حفاظت رودخانهها (ترجمه و تألیف)،‌ سازمان حفاظت محیط زیست، 1378.

17ـ جغرافیای گیاهی ایران (ترجمه)، سازمان حفاظت محیط زیست،1378.

18ـ راهبردها و معاهدات جهانی حفاظت از طبیعت و منابع زنده (ترجمه)، جلد اول: کنوانسیون رامسر و میراث جهانی، سازمان حفاظت محیط زیست، 1378.

19ـ راهبردها و معاهدات حفاظت از طبیعت و منابع زنده (ترجمه و تألیف)، جلد دوم: از کنوانسیون تجارت گونههای در خطر انقراض تا حفظ تنوع زیستی، سازمان محیط زیست، 1378.

20ـ زیستگاهها و حیات وحش(ترجمه و تألیف)، سازمان حفاظت محیط زیست، 1378.

21ـ دنیای جانوران برای نوجوانان (ترجمه)،سازمان حفاظت محیط زیست، 1378‌.

22ـ راهنمای روشهای طرحریزی و تهیه طرح مدیریت (ترجمه و تألیف)‌،سازمان حفاظت محیط زیست، ‌1378.

23ـ تالابها: طبقهبندی و حفاظت تالابها (ترجمه و تألیف)، سازمان حفاظت محیط زیست، 1378.

24ـ مناطق حفاظت شدۀ شیدور و فارور، سازمان حفاظت محیط زیست،1379.

25ـ پارک ملی گلستان، سازمان حفاظت محیط زیست، 1379.

26ـ پارکهای ملی ـ مناطق حفاظت شده (مبانی و تدابیر حفاظت)، سازمان حفاظت محیط زیست، 1380.

27ـ پارکها برای زندگی (مسائل پارکهای ملی و مناطق حفاظت شده برای تصمیمگیران و سازمانهای غیردولتی و غیرحرفهایها) (ترجمه)، سازمان حفاظت محیط زیست، 1380.

28ـ دستورالعمل لازمالاجرای تهیۀ طرحهای مدیریت مناطق تحت حفاظت، سازمان برنامه ریزی و مدیریت، 1381.

29ـ مناطق حفاظت شدۀ ساحلی ـ دریایی(ارزشها و کارکردها)(ترجمه و تألیف)، سازمان حفاظت محیط زیست،1383.

30ـ طرحریزی زیست محیطی پناهگاه حیات وحش لوندویل، سازمان حفاظت محیط زیست، 1383.

31ـ کاربرد مفاهیم ذخیرهگاههای زیستکره در مناطق ساحلی ـ دریایی (آی.یو.سی.ان) دفتر امور دریایی (ترجمه و تدوین)، سازمان حفاظت محیط زیست، 1383.

32ـ پارکداری نوین (فائو) (ترجمه)، سازمان حفاظت محیط زیست، 1383.

33ـ مناطق حفاظت شده و توسعۀ پایدار(ترجمه و تدوین)، سازمان حفاظت محیط زیست، 1383.

34ـ شالودۀ ژئوبتانیکی ایران (ترجمه)، سازمان حفاظت محیط زیست، 1383.

35ـ شالودۀ ژئوبتانیکی خاورمیانه (ترجمه)،،سازمان حفاظت محیط زیست، 1383.

36ـ مناطق حفاظت شدۀ ساحلی ـ دریایی، فنون مدیریت(آی.یو.سی.ان) دفتر امور دریایی، (ترجمه و تدوین)، سازمان حفاظت محیط زیست، 1384.

37ـ راهنمای ایجاد مناطق حفاظت شده ساحلی ـ دریایی (آی.یو.سی.ان) دفتر امور دریایی، (ترجمه و تدوین)، سازمان حفاظت محیط زیست، 1384.

38ـ راهنمای تهیۀ طرح مدیریت زون ساحلی بلایز/ سامانۀ اطلاعات جغرافیایی (آی.یو.سی.ان) دفتر امور دریایی (ترجمه)،سازمان حفاظت محیط زیست، 1384.

39ـ راهنمای تهیۀ سیستم پلان برای مناطق حفاظت شده (ترجمه)، سازمان حفاظت محیط زیست، 1384.

40ـ جغرافیای جانوری جهان (ترجمه و تألیف )، سازمان حفاظت محیط زیست، 1384.

41ـ جغرافیای جانوری ایران / ماهیان (ترجمه و تدوین)، سازمان حفاظت محیط زیست، 1384.

42ـجغرافیای جانـوری ایران / دوزیستـان، خزندگان، پرندگان، پستانداران (ترجمه و تدوین)، سازمان حفاظت محیط زیست، 1384.

43ـ استراتژی جهانی حفاظت (ترجمه)، سازمان حفاظت محیط زیست، 1384.

44ـ دستورالعمـل آی.یو.سی.ان در مـورد پارکهای ملی ساحلی ـ دریایی (ترجمه و تدوین)، سازمان حفاظت محیط زیست، 1384.

45ـ دستورالعملهای بانک جهانـی در مورد ارزیابی پیامدهـای زیست محیطی(پروژه های انرژی و صنعت) (ترجمه و تدوین)، سازمان حفاظت محیط زیست، 1387.

46ـ ارزیابی پیامدهای زیست محیطی توسعه؛ دستورالعملهـای توسعهبخشی (کتـاب مرجع بانک جهانی) (ترجمه و تدوین)، 1387.

47ـ راهنمای طرحریزی مدیریت مناطق حفاظت شده، 2003، اتحادیه جهانی حفاظت (ترجمه)، سازمان حفاظت محیط زیست، 1388.

48ـ مدیریت زیست محیطی کوهستان (یونپ)(ترجمه و تدوین)،سازمان حفاظت محیط زیست، 1387.

49ـ حفاظـت و توسعـۀ پایدار مناطـق کوهستانی(آی.یو.سی.ان) (ترجمه و تدوین)، سازمان حفاظت محیط زیست، 1387.

50ـ راهنمای طرحریزی زیست محیطی حوضههای آبخیز(فائو) (ترجمه و تألیف)، سازمان حفاظت محیط زیست، 1387.

51ـ راهنمای انتخاب و تهیه طرحهای مدیریت مناطق حفاظت شدۀ ساحلی ـ دریایی (دستورالعمل لازمالاجرا)، سازمان حفاظت محیط زیست، 1390.

52ـ زیستگاههای آبهای جاری، سازمان حفاظت محیط زیست، 1391.

53ـ فواید تالابها، زعفران، 1391.

54ـ مقدمهای بر حفاظت و مدیریت تالابها، سازمان حفاظت محیط زیست با زعفران، 1391.

55ـ مناطق حفاظت شدۀ ساحلی ـ دریایی ‌(ترجمه)، سازمان حفاظت محیط زیست (در دست چاپ).

56ـ آیندۀ تنوع زیستی در دنیای در حال تغییر، سازمان حفاظت محیط زیست ( در دست چاپ).

57ـ دستورالعملهای حفاظت و مدیریت مناطق حفاظت شده (ویژۀ کارشناسان)، سازمان حفاظت محیط زیست (در دست چاپ).

58ـ گردشگری و بوم گردشگری (مجموعه مقالات)، سازمان حفاظت محیط زیست (در دست چاپ).

پی نوشت ها:

1ـ  برگرفته از ماهنامۀ دانشجویی ترنم باران (دانشکدۀ منابع طبیعی گرگان) (اردیبهشت، 1383).

2ـ نویسنده، مترجم و استادیار دانشگاه.

فصلنامه فرهنگی پیمان شماره 58
سال پانزدهم | زمستان 1390 | 264 صفحه
در این شماره می خوانید:

تاریخ ارمنستان به روایت سکه های رومی

نویسنده: شاهن هوسپیان فصلنامه فرهنگی پیمان شماره 58 فلات ارمنستان، به علت قرار گرفتن در منطقۀ جنوب قفقاز و شرق آسیای صغیر، از دیرباز اهمیتی ویژه برای ایران و روم داشته...

پروفسور هراچیا آجاریان

نویسنده: کلار آبولیان فصلنامه فرهنگی پیمان شماره 58 در اواخر قرن هجدهم میلادی، در شهر ارمنی نشینی نزدیک قسطنطنیه، واقع در سواحل اروپایی دریای مرمره، به نام رُدُست، که...

آخرین امپراتور

نویسنده: آرمن میناسیان فصلنامه فرهنگی پیمان شماره 58 در آغاز دورۀ پهلوی، شمار مهندسان و متخصصان ایرانی در رشته های معماری وساختمان اندک بود اما از میانۀ این دوره با...

باشگاه فرهنگی ورزشی آرارات دستاورد تلاش پیگیرنسل ها

نویسنده: ادوارد هاروتونیان فصلنامه فرهنگی پیمان شماره 58 پیشگفتار وقتی سخن از باشگاه آرارات به میان می آید خیلی ها شاید تیم فوتبال آرارات را به خاطر می آورند و بر گذشتۀ...

باشگاه فرهنگی ورزشی آرارات در آستانه هفتاد سالگی

نویسنده: وارطان داودیان فصلنامه فرهنگی پیمان شماره 58 تاریخچۀ تأسیس و شكل گیری پدیده ها و نهادهای مردمی مورد نیاز جوامع بشری زاییدۀ تفكر تكامل گرایانۀ مردم و جبر تاریخی...

بیش از شصت سال با رادیو ارمنی

نویسنده: علیرضا حسنیان فصلنامه فرهنگی پیمان شماره 58 رادیو ارمنی عضوی از خانوادۀ برنامه های برون مرزی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است. در حال حاضر، در بخش برون مرزى...

تعاملات تاریخی و فرهنگی ایران و ارمنستان از عصر کهن تا کنون

نویسنده: مهران شیراوند فصلنامه فرهنگی پیمان شماره 58 مقدمه روابط ایران و ارمنستان از نظر تاریخی یکی از قدیمی ترین و طولانی ترین روابط میان ملت هاست. سابقۀ روابط این دو...

پشت سر هست فضایی زنده…

نویسنده: کارین دِر ماردیروسیان فصلنامه فرهنگی پیمان شماره 58 شما چه گردشگری باشید در پی موضوعی جالب برای عکستان، چه محققی نکته سنج تشنۀ تحقیق بکرتان! چه از خیل جوانان...

روزنامه ایران کبیر

نویسنده: محمد حسین خسروپناه فصلنامه فرهنگی پیمان شماره 58  یکی از دستاوردهای انقلاب مشروطۀ ایران (1285ش/1906م)، آزادی مطبوعات بود. تا آن زمان، جرایدی که در ایران منتشر...

توقیف روزنامه ایران کبیر

نویسنده: فریدون نوزاد فصلنامه فرهنگی پیمان شماره 58 روزنامۀ ایران کبیر، چاپ گیلان /1307 ـ 1309خورشیدی شرح مبسوطی از این روزنامۀ فارسی زبان، که در ایران و به دست گریگور...

برآمد ز البرز تابنده هور ازو دشت و هامون شده پر ز نور

نویسنده: آنوشیک ملکی فصلنامه فرهنگی پیمان شماره 58 سال 2012م از سوی جاثلیق کل ارمنیان حوزۀ سیلیسیه، اسقف اعظم آرام اول، سال کتاب ارمنی نام گذاری شده است. همچنین امسال...

دریچه زمان و نگاهی به مطبوعات ارمنیان تبریز در نیمه نخست قرن بیستم

نویسنده: آرپی مانوکیان فصلنامه فرهنگی پیمان شماره 58 شهر کهن تبریز در طی قرن ها محل رفت و آمد و اسکان ارمنیان بوده است و از دیرباز جزو مهم ترین سکونتگاه های آنان محسوب...

پیمان پانزده ساله شد

نویسنده: کارینه داویدیان فصلنامه فرهنگی پیمان شماره 58 اگر صفحات تاریخ مطبوعات ایران را ورق زنیم و به پانزده سال پیش نگاهی بیفکنیم، در میان مطبوعات ایران به فصلنامه ای...

پیام های همراهان و دوستان پیمان

فصلنامه فرهنگی پیمان شماره 58 آنچه مراسم بزرگداشت پانزده سال فعالیت فصلنامه را برای دست اندركاران پیمان، به جشنی فراموش ناشدنی تبدیل كرد، حضور خوانندگان قدرشناس آن در...

پیمان،پلی بر فراز اشتراکات دو فرهنگ

نویسنده: آرپی مانوکیان فصلنامه فرهنگی پیمان شماره 58 بهار 1375 خورشیدی سرآغاز حیات فصلنامۀ پیمان بود، سرآغازی که اهداف و آرمان های فراوانی را در جهت تعالی فرهنگ و...

نهالی که تناور شد

نویسنده: ادوارد هاروتونیان فصلنامه فرهنگی پیمان شماره 58 روزی دوست گرامی ام، مهندس آلبرت عجمیان، صاحب امتیاز و مدیر مسئول روزنامۀ ارمنی زبان آلیك، كه در پروژه های...