نشانی: تهران، خیابان استاد مطهری، خیابان فجر (جم سابق)، کوچه نظری، پلاک 4
کدپستی: 48161-15887
تلفن: 88814288
دورنگار: 88841448
پست الکترونیک:
info@paymanonline.com
نقل مطالب فصلنامۀ پیمان تنها پس از هماهنگی با مسئولان فصلنامه، با ذکر کامل منبع (به صورت لینک کامل و ذکر نام مؤلف) و بدون هرگونه دخل و تصرف میسر است.
سرمقاله

امسال جشن پاییزی فرهنگ قوم ارمن بابیست و پنجمین سالگرد تولد مؤسسهٔ هور هم زمان شد.

گرچه خدمات فرهنگی مؤسسهٔ ترجمه و تحقیق هور قطره ای است در دریای هزار و ششصد و شش سالهٔ فرهنگ قوم ارمن، نگاهی به پیشینهٔ فعالیت های این مؤسسه که بعدها متولی فصلنامهٔ پیمان شد، احساس قدرشناسی هر انسان فرهیخته ای را خواهد برانگیخت.
مؤسسهٔ هور در 1361 خورشیدی با هدف برقراری ارتباط هرچه مستحکم تر معنوی، فرهنگی و فکری میان دو قوم پارس و ارمن آغاز به کار کرد و تنها پس از گذشت یک دهه از آغاز به کار خود سکان فعالیت های فرهنگی اش را به فصلنامهٔ پیمان سپرد تا نمایشگر مشترکات فرهنگی و اجتماعی این دو قوم باشد.
خدمتگزار راستین فرهـنگ و ادب
نویسنده: آنوشیک ملکی

علی دهباشی (علی اکبر جعفر دهباشی) در1337 ش در تهران متولد شد. دوران ابتدایی را در دبستان بامشاد و دورهٔ دبیرستان را تا چهارم ریاضی در دبیرستان های دکتر خان علی و فردوسی گذراند. از سال آخر دبستان کار در چاپخانه را آغاز کرد و در سمت مصحح نمونه های چاپی چندین انتشارات در چاپخانهٔ مسعود سعد مشغول به کار شد.
از همان سال ها زیر نظر اساتیدی چون سید ابوالقاسم انجوی شیرازی، سید محمد علی شهرستانی، دکتر قمر آریان، دکتر مهرداد بهار، دکتر غلام حسین یوسفی و دکتر عبدالحسین زرین کوب با مبانی فرهنگ ...
شب نیکول فریدنی

سی و چهارمین شب از شب های مجلهٔ بخارا به نیکول فریدنی اختصاص داشت که عکس هایش از ایران گویاترین گواه عشق او به این سرزمین است.
بزرگداشت این استاد خلاق عصر چهارشنبه 18 اردیبهشت 1386 در تالار ناصری خانهٔ هنرمندان با حضور جمعی کثیر از عکاسان و هنردوستان برگزار شد و در آن دوستداران نیکول به سخنرانی دربارهٔ زندگی، شخصیت، آثار، جایگاه و تأثیرات وی پرداختند. علی دهباشی، مدیر مجلهٔ بخارا، از جمله سخنرانان این مراسم بود که دربارهٔ فریدنی گفت...
شب ادبیات ارمنی

چهل و نهمین شب از ((شب های بخارا)) به ادبیات ارمنی اختصاص داشت. ((شب های بخارا)) عنوان مجموعه نشست هایی است که به همت علی دهباشی، سردبیر مجلهٔ بخارا در زمینه های گوناگون فرهنگی و به منظور معرفی شخصیت های برجستهٔ فرهنگی ایران و جهان برگزار و در آن گزارشی از زندگی این شخصیت ها ارائه و اندیشه ها، یافته ها و آرائ و نظرات آنها به بحث و گفت و گو گذاشته می شود. شب های بخارا محفلی است که درآن هنرمندان راستین جدای از ملیت، مذهب یا زبانشان تجلیل می شوند وآثارشان مورد بررسی قرارمی گیرد.
گـفـــت و گــو با علی دهباشی

با تشکر از زحمات شما و با عرض خسته نباشید خواهش می کنیم در مورد تاریخچهٔ شروع شب های بخارا توضیح دهید.
ـ دهباشی: من در سال 1355، قبل از انقلاب، در برگزاری شب های شاعران و نویسندگان ایرانی در انستیتو گوته نقشی داشتم و برایم خاطرهٔ خوبی بود. در آن زمان ده شب در مورد ادبیات، نویسندگان و شاعران ایرانی در انستیتو گوته جلساتی برگزار شد. بعد در سال های دههٔ 1360 شب های چهارشنبه را داشتم که در خانه ها می چرخید؛ یعنی، به صورت دوره ای بود. یادم میآید دکتر امیر حسین آریان پور، نصرت کریمی، رضا برره ای....
اشاره ای به تاریخ ادبیات ارمنی از آغاز تا سدۀ نوزدهم میلادی
نویسنده: میشا هایراپتیان

تاریخ یک ملت گنجینهٔ آثار، تجربه ها، ارزش ها، استنتاج ها و معیارهای آن ملت است که رویکرد های معنوی، فرایندهای فکری و عقیدتی و شخصیت آن ملت درآن شکل گرفته و تکوین یافته و تاریخ ادبیات یک ملت نیز بیانگر خلاقیت های فکری و مبانی و واقعیت های ادبی آنان است.
ملت ارمنی در حدود سه هزار سال قبل در شرق آسیای صغیر (آناتولی کنونی) و بخشی از جنوب قفقاز پا به عرصهٔ وجود گذاشتند. ارمنیان از ملت های قدیمی و پیشرو جهان اند. اولین دولت ارمنی در قرن ششم ...
نگاهی به ادبیات جدید ارمنی
نویسنده: آزاد ماتیان

اوضاع و احوال سیاسی و اجتماعی سده های میانی تاریخ تمدن اروپا، که قرون وسطا نام گرفته، با چهره ای نه چندان دلنشین از تحجر و تاریک اندیشی به ژبت رسیده است. در این دوران، وضعیت ارمنستان و به طور کلی منطقهٔ قفقاز بسیار وخیم تر از اروپا بود. قرن ها جنگ و خونریزی، بردگی و قتل و غارت شیرازهٔ حیات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ملت های منطقه و از آن جمله ارمنیان را از هم پاشیده بود و طبعاً فرهنگ و ادبیات مهلک ترین ضربات را تحمل کرده و دچار رکود و انحطاط شده بودند.
تبادلات ادبی ارمنیان و ایرانیان
نویسنده: روبرت مارکاریان

روابط میان ارمنیان و ایرانیان دارای تاریخی چند هزار ساله است. همسایگی این دو قوم کهن پیوندی عمیق میان آنان ایجاد کرده که ریشه هایی بس محکم در مراودات فرهنگی آنها دارد.
علی رغم این پیوند تاریخی متأسفانه تا چند دههٔ اخیر ادبیات ارمنی به زبان فارسی ترجمه نشده بود و اندک فعالیت هایی نیز که در این خصوص صورت گرفته بود صرفاً مقطعی و حاصل ذوق و علاقهٔ مترجم آن اثر بود وهیچ گاه تبدیل به جریانی خاص نشده بود.
کلیسای سورپ پطرُس قره باغ ارومیه
نویسنده: بهروز خان محمدی

در 301 م، پس از چند سال دشمنی علنی حکومت وقت ارمنستان با آیین جدید، سرانجام تیرداد، پادشاه ارمنستان، با ایمان آوردن به شریعت حضرت مسیح (ع) این دین را کیش رسمی کشورش اعلام کرد. البته، نقش اساسی و محوری گریگور لوساوریچ (گریگور روشنگر) را در این پذیرش نمی توان نادیده گرفت. او قریب چهارده سال از عمر خود را در زندان گذراند تا توانست با اژبات حقانیت آیینی که به آن گرویده است مسیحیت را در سراسر ارمنستان بگستراند. در دوره های بعد، فرقه های گوناگونی در مسیحیت پدیدار شدند و ...
پوشاک ارمنیان چهار محال و بختیاری
نویسنده: زویا خاچاطور

ایلات، قبایل، طوایف و عشایر مختلفی در ایران زندگی می کنند که در عین تنوع آداب و رسوم، سنن و فرهنگ دارای وحدت، انسجام و یکپارچگی ملی هستند. هر یک از آنها ضمن متجلی کردن هنر و فرهنگ و تمدن این سرزمین دارای برخی خصوصیات ویژه هستند که آنها را از دیگران متمایز می سازد و به آنان هویتی خاص می بخشد. از جملهٔ این قبایل ارمنیان هستند که در زمانی نه چندان دور در سرزمین چهارمحال و بختیاری درکنار ایلا ت و قبایل بختیاری ایرانی در حدود 350 سال زندگی کرده اند.
معرفی گورستان های ارمنیان استان آذربایجان غربی
نویسنده: نادره شجاع دل

در میان بناها و مکان های تاریخی، آرامگاه ها و گورستان ها از جایگاهی ویژه برخوردارند و بخشی از آثار تاریخی فرهنگی را شامل می شوند که از جنبه های مختلف معماری، تاریخی، هنری، مذهبی، اجتماعی و ... قابل مطالعه و بررسی هستند.
اعتقاد به حیات پس از مرگ در ادیان و تمدن های مختلف گذشته نمونه هایی گوناگون از بناهای آرامگاهی و همچنین گورستان های تاریخی را به یادگار گذاشته است. استان آذربایجان غربی به دلیل تنوع قومی و دینی آثار مختلفی از گورستان ها را از هزارهٔ قبل از میلاد تا سده های...
ارمنیان و دولت باستانی هخامنشی
نویسنده: آرپی مانوکیان

در این مقاله سعی کرده ایم بخش هایی از تاریخ دو ملت ارمنی و ایرانی را دردورهٔ سلسهٔ هخامنشی، در مقطعی از زمان که به یکدیگر پیوند می خورند، به صورت موجز در اختیار خوانندگان قرار دهیم تا علاوه بر مطالعهٔ بخش هایی مهم از تاریخ این دو ملت مجالی فراهم آورده باشیم برای بیان مشترکات تاریخی این دو قوم و آنچه که این دو سرزمین را در پیچ و خم های تاریخ به یکدیگر می رساند. لازم به ذکر است در نوشتار حاضر تنها به آن تعدادی از پادشاهان هخامنشی و حوادثی از عصر آنها اشاره کرده ایم که ...
ترگم، جد بزرگ ارمنیان درکتاب مقدس
نویسنده: گارگین فتائی

در تاریخ اساطیری ارمنستان، همواره هایک ملقب به ناهاپت را بنیان گذار ارمنستان می دانند. هایک که کمان کشی قدرتمند، خوش اندام و چهارشانه با موهایی مجعد بود نمی توانست استبداد و سلطهٔ بِل را تحمل کند و مایل به اطاعت از وی نبود. به همین خاطر پس از اینکه فرزندش، آرامانیاک، در بابل متولد شد همراه خانواده و پیروانش به سرزمین آیراراد، که در نواحی شمالی بابل بود، عزیمت کرد و به آبادانی آن منطقه پرداخت. سپس همراه خانوادهٔ خود به سمت شمال غرب حرکت کرد و در فلاتی اقامت گزید و ...
به یاد مارکو گریگوریان
تهیه و نتظیم: آرلین وارطانیان

عصر روز یکشنبه، 18 شهریور1386، مراسم بزرگداشت مارکو گریگوریان در موزۀ هنرهای معاصر تهران برگزار شد که در آن تعدادی از هنرمندان و دوستان وی از جمله جواد مجابی، آیدین آغداشلو، حسین خسروجردی، سیدمحمد احصایی، سیراک ملکنیان، سرژ آواکیان و ژانت لازاریان حضور داشتند.
در ابتدای مراسم سرپرست موزۀ هنرهای معاصر تهران، حبیب الله صادقی، توضیحی مختصر دربارهٔ زندگی گریگوریان داد و اعلام کرد موزه در نظر دارد کتابی فاخر از کارهای گریگوریان را با مدیریت جواد مجابی به چاپ برساند لذا از تمام دوستانی که عکس، طراحی، دست نوشته ...
فرهنگ ارمنیان ایران و مشترکات فرهنگی ایران و ارمنستان
نویسنده: آریاسپ دادبه

امشب به انگیزهٔ بزرگداشت و یاد هنرمند ارجمند معاصر، مارکو گریگوریان، می خواهم ادای دینی نسبت به فرهیختگان ارمنی کنم گرچه سخن گفتن دربارهٔ فرهنگ دیرپای ارمنستان و بزرگان و نام آوران این فرهنگ نه در توان من است و نه در این دقایق کوتاه شدنی.
می خواهم مراتب احترام خود را نسبت به فرهنگ ملتی ابراز کنم که در سرگذشت پر فراز ونشیب خود جز اندیشهٔ نیک و کردار نیک به جای نگذاشته اند. شاید ارمنیان تنها ملتی در جهان باشند که به هیچ سرزمینی تجاوز نظامی ...
گریکور ظهراب و فصلی نویـن در ادبیات ارمنی
نویسنده: رافی آراکلیانس

گریکور ظهراب در 1861 میلادی در استانبول، مقر بارگاه امپراتوری عثمانی، چشم به جهان گشود. پس از طی دوران تحصیلات اولیه در دبستان ارمنیان محل تولدش، در 21 سالگی موفق به کسب مدارک عالیه در رشته های معماری و حقوق از مؤسسهٔ فرانسوی ها شد.
علاقهٔ ذاتی او به امور اجتماعی گریکور جوان را از شانزده سالگی به میان جامعه برد تا اولین سخنرانی اش را در 1878 ایرادکند.نقل مطالب فصلنامۀ پیمان تنها پس از هماهنگی با مسئولان فصلنامه، با ذکر کامل منبع (به صورت لینک کامل و ذکر نام مؤلف) و بدون هرگونه دخل و تصرف میسر است.
Copyright © 2008-2014 Payman Cultural Quarterly Journal | Design and Developed by Narek Hartunian & Narbeh Bedrosian
تعداد بازدید: 7282