نشانی: تهران، خیابان استاد مطهری، خیابان فجر (جم سابق)، کوچه نظری، پلاک 4
کدپستی: 48161-15887
تلفن: 88814288
دورنگار: 88841448
پست الکترونیک:
info@paymanonline.com
نقل مطالب فصلنامۀ پیمان تنها پس از هماهنگی با مسئولان فصلنامه، با ذکر کامل منبع (به صورت لینک کامل و ذکر نام مؤلف) و بدون هرگونه دخل و تصرف میسر است.

کارهای خیرخواهانه مرز نمی شناسد

نویسنده: گئورک وارطان

 

ملت ارمنی هر آنجا که سکنا گزیده همواره در افق ذهن خود هدفی خاص را دنبال کرده: مدرسهسازی و تربیت معنوی، هدفی که خانوادۀ مجنونیانس نیز در ارومیه آن را دنبال کردند و به یاد فرزند دلبندشان، ساکو ، مدرسهای بنا نهادند، فرزندی که خیلی زود چشم از جهان فروبست و امکان تحصیل و تربیت را در مدرسه، خانۀ دوم هر انسانی، نیافت.

Click to enlarge
     
در 5 آبان 1388/ 27 اکتبر 2009، به همت این خانوادۀ خیر و مدرسهساز ارمنی مدرسهای برای هموطنان غیرارمنی در ارومیه افتتاح و مراسم افتتاحیه با همکاری ادارۀ کل آموزش و پرورش برگزار شد. به خواست خانوادۀ مجنونیانس مدرسه را نمایندۀ ارمنیان تهران و شمال، مهندس گئورک وارطان و نمایندۀ ارومیه در مجلس شورای اسلامی، جناب آقای قاضی پور، افتتاح کردند و سپس لوح تقدیری تقدیم آقای مجنونیانس شد.

این مراسم با حضور نمایندۀ ارمنیان جنوب و اصفهان در مجلس شورای اسلامی، روبرت بگلریان؛ نمایندۀ آموزش و پرورش منطقه؛ اعضای انجمن خیریۀ مدرسهساز؛ اعضای فرمانداری؛ نیروی انتظامی؛ اعضای انجمن آشوریان؛ نمایندگان مجلس؛ اعضای شورای خلیفهگری ارمنیان تهران؛ نمایندۀ اسبق ارمنیان تهران و شمال در مجلس شورای اسلامی، جناب آقای وارطان وارطانیان؛ نمایندگان خلیفهگری؛ اعضای باشگاه فرهنگی ـ ورزشی آرارات و تنی چند از سرشناسان جامعۀ ارمنی برگزار شد.

مدرسۀ نوساز ساکو مجنونیانس دارایسه طبقه، دوازده کلاس درس و تجهیزات کامل است و مدیریت آن به ادارۀ کل آموزش و پرورش منطقه سپرده شده است.

در مراسم افتتاحیه آقای ادیک مجنونیانس و همچنین مهندس گئورک وارطان، نمایندۀ ارمنیان تهران و شمال در مجلس شورای اسلامی، سخنانی مبسوط ایراد فرمودند که متن سخنان مهندس گئورک وارطان را در ادامه تقدیم کردهایم.

 کارینه داوتیان

  

Click to enlarge
     
متن سخنرانی مهندس گورک وارطان در مراسم افتتاحیۀ مدرسۀ ساکو مجنونیانس

به نام یگانه آموزگار مطلق،

(( به منظور دانستـن حکمت و عدل و برای فهمیدن کلمات فطانت، به منظور اکتساب ادب معرفتآمیز و عدالت و انصاف و استقامت))

اینها اولین کلماتی بودند که بیش از 1600 سال پیش به منزلۀ اولین جمله به حروف ارمنی نگاشته شدند. دانستن، حکمت، فهمیدن، معرفت و استقامت ... کلماتی که حکایت از ارزش والای تعلیم و تربیت در بین ارمنیان دارند. بیهوده نیست که پیروان ادیان ابراهیمی بر این باورند که تعلیم و تربیت شغلی الهی و معلمی برازندۀ انبیاست. به همین دلیل عرصۀ آموزش در جوامع دین محور مورد توجه خاص مردم و مسؤلان قرار دارد و همگان در جهت رشد نوباوگان خود در محیطی آرام و مناسب اهتمام میورزند چراکه دانشآموزان امروز همان دولتمردان فردا خواهند بود و فرهنگسازی با هدف ایجاد کشوری توانمند و پیشرفته در این جوامع از میزهای مدارس شروع میشود.

امروز در کنار هم جمع آمدهایم تا به نیت شکرگزاری از خالق شکرگزار مخلوق باشیم. مگر نه این است که خداوند متعال قدردانی از صفات پسندیده و نعمات را بر ما واجب فرموده. بنابراین، بر ماست که قدردان مهربانی، صفا، صمیمیت و نوعدوستی مردم غیور استان آذربایجان و ایرانیان ساکن این منطقۀ مرزی از کشور پهناور ایران باشیم، مردمی که مهماننوازی و خصایص نیک آنان زبانزد خاص و عام است، مردمی که در کشاکش پر افت و خیز روزگار خم به ابرو نیاوردهاند و همواره حافظ اقتدار و عظمت ایرانزمین بوده و هستند، مردمی که از اقوام و ادیان مختلف، اعم از ترک و کرد و فارس و ارمنی و آشوری، در کمال آرامش و دوستی، همواره در کنار یکدیگر زندگی مسالمتآمیز و پرثمری دارند، مردمی که در همارۀ تاریخ و به ویژه، در تاریخ معاصر کشورمان، تجربیات تلخ و شیرین بسیاری را در کولهبار زندگانی خود اندوختهاند. آنان برای پیروزی انقلاب خود، در کنار یکدیگر، به مبارزه مشغول شدند و سرود پیروزی را با هم سر دادند. مادران این خطه از ایرانزمین فرزندان خود را با هم به جنگ با دشمن و دفاع از میهن فرستادند و همچون خواهرانی دلسوز در بهت شهادت جگرگوشگان خود یکدیگر را تسلی بخشیدند. اینان پس از جنگ نیز در کنار هم به آبادانی کشور پرداختند و امروز نیز به یمن الطاف بیکران پروردگار و ایثار و از جانگذشتگی عزیزان خود شاهد رشد و شکوفایی کشور عزیزمان هستند.

Click to enlarge
     
ارمنیان نیز مفتخرند که در این سفر رفیق نیمهراه نبوده و همواره از همراهان غیرتمند این قافلۀ بزرگ بودهاند. وجود بیش از سیصد شهید، جانباز و آزادۀ ارمنی دلیلی بر این مدعاست که ما خود را ایرانیانی همتراز با دیگر برادران و خواهران ایرانیمان میدانیم و برای جانفشانی در راه اهداف والای کشورمان آمادهایم. وجود خیل عظیم صنعتگران و متخصصان مجرب ارمنی دلیلی بر این مدعاست که ما نیز برای پیشرفت و توسعۀ صنعتی ایران عزیزمان از هیچ کاری فروگذار نمیکنیم. وجود اساتید دانشگاهی و معلمان دلسوز ارمنی، در کنار دیگر برادران و خواهران ایرانی، خود دلیلی بر این مدعاست که ارمنیان همواره در راه ائتلای اهداف فرهنگی و آموزشی کشور داوطلب بودهاند.

اما حکایت امروز حکایت دیگری است. شاید بسیاری از اهالی ارومیه خانوادۀ مجنونیانس را میشناسند. تواضع و نوعدوستی این خانوادۀ محترم شهرۀ همگان و سفرۀ مهماننواز آنان پذیرای بسیاری از دردمندان و نیازمندان بوده است. در اوان جنگ تحمیلی، خانوادۀ مجنونیانس کوچکترین فرزند خود را تقدیم حفظ تمامیت ارضی و استقلال ایران ساختند و آن کودک معصوم، مظلومانه، دین خود را به میهن ادا کرد. شاید اگر این خانوادۀ داغدار از منش والایی برخوردار نبود، در سوگ فرزند غرق و از صحنۀ روزگار محو میشد اما طبع والای ایشان دشمن را ناکام گذاشت و امروز همگان شاهدند که آقای مجنونیانس نه تنها خود در عرصۀ سازندگی از افراد بنام و تأثیرگذار کشورمان هستند بلکه فرزندان ایشان نیز هر یک به نوبۀ خود از جوانان نیکسیرت و مثالزدنی جامعۀ ما محسوب میشوند.

دشمن زبون به امید نابودی آیندۀ این سرزمین فرزندان، برادران و خواهران ما را به شهادت رساند و پدران و مادرانمان را داغدار ساخت اما این دشمن ظالم نتوانست عمق و وسعت عشق ما را به وطن درک کند و به همین دلیل شکست خورد و نادم در برابر عظمت این عشق نابود شد.

Click to enlarge
     
شاید جسم فناپذیر شهید مظلوم، ساکو مجنونیانس، امروز در کنار ما نباشد. شاید خانوادۀ بزرگوار مجنونیانس امروز نتواند شاهد موفقیتهای آن شهید والا مقام باشد اما مطمئناً روح بلند آن شهید بلندمرتبه از ابدیت شاهد این واقعیت خواهد بود که پدر و خانوادۀ عزیزش به یاد وی خانهای را که در واقع سهمالارث اوست برای تربیت هزاران برادر و خواهر ایرانی وی به یادگار گذاشتهاند، خانهای که با تربیت فرزندان متعهد و متخصص آیندۀ ایران را رقم خواهد زد و کار ناتمام وی را به دست ایشان به انجام خواهد رساند.

بنده در مقام نمایندۀ ارمنیان در مجلس شورای اسلامی مفتخرم که در این جمع صمیمی حضور داشته و یکبار دیگر شاهد یکدلی و همبستگی اقوام مختلف ایران عزیزمان باشم. به منزلۀ خادم کوچک ملت بزرگ ایران دست همۀ نیکوکاران و خیران را میبوسم و از درگاه قادر مطلق توفیق روزافزون آنان و علیالخصوص، آقای مجنونیانس و خانوادۀ محترم ایشان را درخواست میکنم و قدردان این مرد بزرگوار هستم، مرد بزرگواری که خانوادههای مستمند ارمنی و مسلمان بسیاری را برادرانه مساعدت فرموده و به منزلۀ یکی از نیکوکاران خیر، در عرصۀ مدرسهسازی، نیز دین خود را به میهن و هممیهنان خود ادا کرده است. باشد تا دعای خیر اهالی خونگرم این منطقه مرهمی بر درد پدرانه و مادرانۀ آقا و خانم مجنونیانس باشد و روح بلند ساکو مجنونیانس را با معصومان محشور گرداند.

 

 
نقل مطالب فصلنامۀ پیمان تنها پس از هماهنگی با مسئولان فصلنامه، با ذکر کامل منبع (به صورت لینک کامل و ذکر نام مؤلف) و بدون هرگونه دخل و تصرف میسر است.
Copyright © 2008-2014 Payman Cultural Quarterly Journal | Design and Developed by Narek Hartunian & Narbeh Bedrosian
تعداد بازدید: 7183