نشانی: تهران، خیابان استاد مطهری، خیابان فجر (جم سابق)، کوچه نظری، پلاک 4
کدپستی: 48161-15887
تلفن: 88814288
دورنگار: 88841448
پست الکترونیک:
info@paymanonline.com
نقل مطالب فصلنامۀ پیمان تنها پس از هماهنگی با مسئولان فصلنامه، با ذکر کامل منبع (به صورت لینک کامل و ذکر نام مؤلف) و بدون هرگونه دخل و تصرف میسر است.

باشگاه فرهنگی ـ ورزشی آرارات در آستانـۀ هفتـاد سالگی

نویسنده: وارطان داودیان [1]

Click to enlarge
تابلوی قدیمی باشگاه آرارات 

 تاریخچۀ تأسیس و شكلگیری

پدیدهها و نهادهای مردمی مورد نیاز جوامع بشری زاییدۀ تفكر تكاملگرایانۀ مردم و جبر تاریخی ناشی از احتیاجات جامعه هستند. به همین ترتیب نیز، وجود و ظهور تشكیلات مردمنهاد، كه گوشهای از نیازهای فكری، اجتماعی، فرهنگی، تربیتی و گاه جسمی آحاد جامعه را تأمین و در تكامل همه جانبۀ آنها نقشی ایفا میكند، مخلوق نیاز خاص جامعه در همان مقطع زمانی است.

پیدایش نهادهای فرهنگی، ورزشی و اجتماعی ارمنیان کشور، به ویژه در تهران، پس از تلاطمهای سیاسی و کشمکشهای اجتماعی ناشی از جنگ جهانی دوم، یکی از نمودهای بارز نیاز جامعه بود اما نداشتن تشکل اجتماعی، هدف مشخص و راهبرد واحد از عوامل عمدۀ بینظمی مقطعی درونی آنها محسوب میشد. در عین حال، استقبال مردم از این تشکیلات مردمنهاد، که با عناوین انجمنهای فرهنگی، هنری و ورزشی فعالیت میکردند، موجب بروز ارادهای واحد برای ایجاد تشکلی واحد با خطمشی، راهبرد و هدف مشخص با در نظر گرفتن نیازها و الزامات ارتقای همه جانبۀ جامعه و برنامهای جامع برای تحقق این اهداف شد.

Click to enlarge

دفتر باشگاه آرارات در خيابان

قوام السلطنه (سي تيرکنونی)، 1324ش     

با همۀ پیچیدگیها و مشکلاتی که در راه تولد چنین تشکلی وجود داشت، برای پیشبرد اهداف مورد نظر، در 1323ش باشگاه فرهنگی ورزشی آرارات در تهران شکل گرفت، تشکلی برخاسته از درون جامعه، برای خدمت به جامعه.

اما تولد آرارات و ظهور آن در عرصۀ جامعه به همین سادگی نبود. ابتدا، چندین گروه فرهنگی و ادبی و هنری به دست جمعی از جوانان و نوجوانان، با احساس مسئولیت در قبال جامعۀ خود، شکل گرفت. مدتی بعد، با مواجهه با دشواریهای مالی و سازماندهی تشکیلاتی، در جلسهای مشترک، که در تالار مدرسۀ مهر، واقع در خیابان نادری (جمهوری کنونی)، انتهای کوچۀ نوبهار، برگزار شد، تشکیلات جدیدی، که درواقع نطفۀ تولد واقعی باشگاه آرارات بود، شکل گرفت. در آن جلسه، 122 نفر از اعضای انجمنها و تشکل های پراکنده رأی به تأسیس انجمنی دادند که پس از چندی و با تکامل سازمانی نام باشگاه فرهنگی ـ ورزشی آرارات را بر خود نهاد.

بدینسان، باشگاه فرهنگی ـ ورزشی آرارات در 13 تیر 1323ش (4جولای 1944م) با رأی و همت 122 تن از جوانان ارمنی (اعضای مؤسس) در تهران تأسیس شد.

 

 

Click to enlarge

   اعضای هیئت مدیرۀ باشگاه فرهنگی ـ ورزشی آرارات

دومین دوره1324 ـ 1325ش     

نخستین هیئت مدیرۀ تشکلی، که در 1323ش آغاز به کار کرد، مشتمل بر افراد زیر بود: هاکوپ کاراپتیان (کاراپِنتس)، [2] نورایر پاهلاوونی، هرایر ماروخیان،[3] سِبوه هوانسیان، و سورن سرکیسیان. این افراد، گذشته از بنیاننهادن باشگاه، سالهای طولانی از فعالان و خدمتگزاران باشگاه آرارات باقی ماندند.

مجموعه انجمنهایی که با اهدافی مشترک و مشخص به فعالیتهای فرهنگی و ورزشی پرداخته بودند سرانجام در تابستان 1329ش، در مجمع عمومی سالانه، به طور رسمی و مشخص نام خود را « باشگاه فرهنگی ـ ورزشی آرارات» اعلام کردند و برنامههای مصوب هیئتهای قبلی را هرچه مصممتر ادامه دادند.

زیرمجموعههای ورزشی، فرهنگی و هنری روز به روز به پیشرفتهایی بزرگ نائل میشدند و ورزشکاران نیز عرصۀ زورآزمایی خود را تا حد ملی و کشوری گسترش میدادند و شماری از آنان از پیشگامان و قهرمانان برخی رشتههای ورزشی شدند.

در شرایط اجتماعی آن دوران، به صحنه بردن و اجرای موسیقی فولکلوریک، رسیتال و کنسرتهای موسیقی کلاسیک اجراهای گروه کُر، اجرای نمایشنامههای اخلاقی و برنامههای متنوع فرهنگی و ادبی، در حفظ و تقویت روحیۀ جامعه، که متأثر از وقایع سیاسی پس از جنگ بود، بسیار مؤثر افتاد.

 

Click to enlargeClick to enlarge
رژۀ گروهی از ورزشکاران باشگاه،1327ش 

کنسرت موسیقی با اجرای گروه کُر، به همراه نوازندگان،

به رهبری روبیک گریگوریان، 1325ش

 

Click to enlargeClick to enlarge
 گروه کُر باشگاه آرارات در1333شگروه کُر همراه گروه نوازندگان باشگاه آرارات در1334ش 

 

 

Click to enlarge  

اولین هیئت اجرایی گروه پیش آهنگی باشگاه

  لئونيداس اوهانيان (نفر اول نشسته از سمت چپ)

با توجه به پیشرفت روزافزون فعالیتهای باشگاه فرهنگی ـ ورزشی آرارات و به صحنه بردن نمایشنامههای فراوان و موفقیتهای گروههای ورزشی و نیز افزایش شمار اعضا، نیاز به تنوع و گسترش فعالیتهای باشگاه احساس میشد. از این رو، در 1330ش (1951م)، به منظور آمادگی روحی و جسمی جوانان و نوجوانان و تقویت ذهنی، اعتماد به نفس، حس همکاری و تعاون و قدرت مقابله با حوادث در آنان گروه پیشاهنگی باشگاه بنیاد نهاده شد.

این گروه ابتدا با نه عضو و به سرپرستی لئونیداس اوهانیان، فعالیتهای خود را آغاز کرد و با استقبال فراوان رو به رو شد.

 

گروه پیشاهنگی در تابستان 1331ش، با حضور 250 تن از اعضا، نخستین مراسم روز پیشاهنگ را به اجرا درآورد.

در پاییز 1342ش، اولین المپیاد علمی ورزشی پیشاهنگان باشگاه برگزار شد و از آن پس به صورت دوره ای هر سال ادامه یافت.

همزمان، باشگاه آرارات، کلاسهای تقویتی رایگان برای دانشآموزان و کلاسهای زبان و ادبیات ارمنی برای دانشآموزانی که در مدارس غیر ارمنی تحصیل میکردند دایر میکرد، هزینۀ تحصیل شماری از دانشآموزان بیبضاعت را نیز متقبل میشد و به این منظور برنامه های گوناگونی برای کسب درآمد برگزار میکرد.

 

شعبههای باشگاه در شهرستانها

با توجه به استقبال عمومی نسبت به فعالیتهای باشگاه در خرداد 1328ش شعبهای از باشگاه در مسجد سلیمان و دو ماه بعد شعبهای دیگر در کرمانشاه و در زمستان همان سال شعبۀ سوم در قزوین شروع به فعالیت کرد. از 1332ش به تدریج دیگر شعبه های باشگاه آرارات نیز در شهرهای تبریز، ارومیه، رشت، مشهد، مراغه و شیراز بنیاد نهاده شدند و هماهنگ با مرکز به فعالیتهای ورزشی و فرهنگی پرداختند.

در حال حاضر، باشگاه آرارات دارای چهار شعبه در شهرهای تبریز، ارومیه، شیراز و روستای گردآباد ارومیه است که کاملاً زیر نظر هیئتهای مدیرۀ محلی و هماهنگ با هیئت مرکزی باشگاه آرارات تهران فعالیت میکنند.

تغییر ساختـار

از 1341ش، با توجه به تغییراتی که مجمع عمومی باشگاه در ساختار تشکیلاتی آن داده بود، باشگاه با نام سازمان فرهنگی ـ ورزشی آرارات با چهار زیرمجموعه به شرح زیر به فعالیت میپردازد:

ـ انجمن هنری

ـ انجمن ورزشی

ـ انجمن پیشاهنگی/تربیت بدنی

ـ انجمن بزرگسالان (پیشکسوتان)، که از 1343ش، با كاركرد مشورتی و سازماندهی، آغاز به کار کرده است.

بدین ترتیب، مجموعۀ انجمنهای فوق با اهداف و فعالیتهای تخصصی و مشخص و در چارچوب اساسنامه و اهداف اولیه، زیرساختهای اصلی باشگاه فرهنگی ـ ورزشی آرارات را تشکیل و فعالیتهای ورزشی، فرهنگی، تربیتی و آموزشی باشگاه را در گروههای تخصصی ادامه دادند.

 

Click to enlargeClick to enlarge
گروهی از اعضای باشگاه آرارات، شعبۀ تبریزگروهی از اعضای باشگاه آرارات، شعبۀ ارومی

 

Click to enlargeClick to enlarge
گروهی از اعضای باشگاه آرارات، شعبۀ ارومیهگروهی از اعضای باشگاه آرارات، شعبۀ شیراز

 

 

 

Click to enlarge

نمای کنونی کانون فعالیت های

هنری باشگاه آرارات

کانونهای فعالیت باشگاه

کلیۀ فعالیتهای باشگاه فرهنگی ـ ورزشی آرارات تهران در دو مرکز جداگانه صورت میپذیرد که عبارتاند از: 1ـ کانون فعالیتهای هنری، واقع در خیابان جمهوری اسلامی، كوچۀ نوبهار 2ـ ورزشگاه آرارات در منطقۀ ونک (شمال تهران).

ـ کانون فعالیتهای هنری

تا 1332ش، که باشگاه آرارات ساختمان مرکزی واقع در خیابان نادری (جمهوری اسلامی کنونی)، کوچۀ نوبهار را اجاره و پس از مدتی خریداری کرد، با اجارۀ اتاقهایی در خیابانهای حافظ و قوامالسلطنه (سی تیرکنونی) به کار خود ادامه میداد. این مرکز از 1332ش تا کنون کانون فعالیتهای باشگاه بوده و در حال حاضر دارای تالار نمایشی موسوم به کومیتاس برای برگزاری برنامه های فرهنگی ـ هنری، به گنجایش 440 تماشاگر، تالاری کوچک به نام هاکوپ کاراپنتس، کتابخانه، بایگانی اسناد و بخش اداری است.

 

 

 

 

Click to enlarge
     ورزشگاه آرارات

ـ ورزشگاه آرارات

در 1350ش، زمین ورزشگاه در اختیار باشگاه آرارات قرار گرفت و هیئتی متشکل از کارشناسان، به سرپرستی واچیک قرابگیان، که از چهرههای شاخص جامعۀ ارمنیان ایران بود و با همکاری و فعالیت مستقیم هراند موسسیان، از اعضای فعال باشگاه، برای ساخت ورزشگاه انتخاب شد. این هیئت، پس از اقدامات اولیه، طراحی ورزشگاه را به مسابقه گذاشت. از میان طرحهای پیشنهاد شده، سرانجام طرح مهندس رُستُم وُسکانیان، استاد رشتۀ معماری دانشگاه تهران، پذیرفته شد و نظارت بر ساخت آن را نیز او بر عهده گرفت.

مراسم تبرک زیرساخت ورزشگاه در پاییز 1350ش از سوی پیشوای دینی وقت ارمنیان تهران، زنده یاد اسقف اعظم آرتاک مانوکیان، صورت پذیرفت.

همچنین در 1352ش، جاثلیق خورِن اول، پیشوای دینی ارمنیان (حوزۀ عالی سیلیسی)، در بازدید از عملیات ساختمانی، مراسم تبرک سالن ورزشگاه را نیز انجام دادند.

زندهیاد واچیك قرابگیان از اعضای پرتلاش و مدیران لایق باشگاه آرارات بود. او ده دوره عضویت هیئت مدیره و هشت دوره ریاست هیئت مدیرۀ باشگاه را بر عهده داشته است. وی عقیده داشت که هر کار جدیدی را میتوان شروع كرد و با پشتکار و تلاش و جدیت به هدف رسانید. یکی از این گامهای بزرگ احداث ورزشگاه آرارات بود که در 1350ش شروع و در 1354ش به بهرهبرداری رسید.

 

Click to enlargeClick to enlarge

ورزشگاه آرارات در دورۀ ساخت،

1350 ـ 1351ش

مهندس رُستُم وسکانيان (ايستاده)هراند موسسيان(نشسته، سمت راست) و

 

 واچيک قرا بگيان (نشسته، سمت چپ)

 

 

Click to enlarge
نقشۀ عمومی و اولیۀ ورزشگاه آرارات

 

واچیک قرابیگیان در 1299ش در تبریز به دنیا آمد. درمدرسۀ آمریكایی زادگاه خود و در دبیرستان کالج تهران به تحصیل پرداخت. به علت شرایط خاص خانواده از تحصیلات دانشگاهی منصرف و وارد بازار کار شد. به پاس خدمات ارزندۀ این شخصیت در جامعۀ ارمنیان ایران و باشگاه آرارات، تالار اصلی اجتماعات ورزشگاه آرارات به نام وی نامگذاری شده است.

ورزشگاه آرارات در زمینی به وسعت 74,000 متر مربع، در منطقۀ ونك، ساخته شده و دارای امكانات و تجهیزات مناسب برای فعالیت در رشته های فوتبال، بسكتبال، والیبال، دومیدانی، تنیس، شنا، بدنسازی، صخرهنوردی، ورزشهای رزمی و محیطی سالم برای جوانان و علاقهمندان به ورزش است.

ورزشگاه دارای زمین فوتبال با چمن طبیعی، به اندازه های استاندارد جهانی، با قابلیت پذیرش 10,000 تماشاگر و سالن ورزشی سرپوشیدۀ چند منظوره، به گنجایش 1500 تماشاگر، با زمین های بسكتبال، والیبال و دیوارۀ صخره نوردی است. استخرهای رو باز خردسالان و بزرگسالان، چهار قطعه زمین تنیس، سالن های بیلیارد، بدن سازی، مشت زنی و تكواندو از دیگر امكانات ورزشگاه است.

تالار اصلی ورزشگاه با گنجایش 650 نفر ویژۀ برگزاری جشنها و مراسم فرهنگی ـ هنری و تالار دوم به نام شهبازیان، با گنجایش 200 نفر، برای همایشها، سمینارها و سخنرانیها استفاده میشود.

Click to enlarge

 نیایشگاه صليب مقدس

درجنوب محوطۀ ورزشگاه آرارات

 

در جنوب محوطۀ ورزشگاه، در جوار گورستان قدیمی ارمنیان در ده ونک، نیایشگاهی به نام صلیب مقدس احداث شده است. در 1363ش با تبرک پی این نیایشگاه، عملیات ساختمانی آن آغاز و بنای آن به صورت بتن یکپارچه با طرح و نظارت مهندس رُستُم وسکانیان ساخته شد. همچنین در سالهای اخیر با طراحی و نظارت مهندسِ معمار، شِرلی آوِدیان، آمفی تئاتری در مجاورت نیایشگاه، برای مجالس و مناسبتهای دینی و فرهنگی، احداث شده است.

مهندس رُستُم وُسکانیان، طراح ورزشگاه آرارات و نیایشگاه صلیب مقدس، در 1311ش، در تهران، متولد شد. وی پس از اتمام دورۀ معماری در دانشکدۀ هنرهای زیبای دانشگاه تهران، برای ادامه تحصیل عازم کشور فرانسه شد. وسکانیان پس از بازگشت به ایران در دانشكدۀ هنرهای زیبا به تدریس پرداخت و 23 سال به این کار مشغول بود. سپس، عازم امریکا شد و در لوسآنجلس اقامت گزید. مهندس وسكانیان آثار بسیاری نیز در زمینۀ نقاشی و مجسمهسازی دارد و تاکنون چندین نمایشگاه از آثار این معمار هنرمند در نمایشگاههای مختلف به نمایش درآمده است. [4]

 

بازیهای قهرمانی (المپیک) ارمنیان کشور

به همت باشگاه آرارات و به منظور تبادلات ورزشی و اجتماعی بین باشگاههای ارمنیان کشور، از 1343ش نخستین دور مسابقات قهرمانی ارمنیان کشور، که به المپیک ارمنیان شهرت یافته است، با حضور 210 ورزشکار برگزار شد و به استثنای چهار سال، که به دلیل وقایع انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی عملاً بازیها برگزار نشد، هرساله با حضور شمار فراوانی از ورزشکاران ارمنی باشگاههای کشور و ورزشكاران دیگر جوامع ارمنینشین جهان در ورزشگاه آرارات تهران برگزار میشود. چهل و سومین دورۀ این بازیها، در تابستان 1390ش، با موفقیت برگزار شد.

 

Click to enlargeClick to enlarge

نخستين مدال طلاي بازی های

قهرمانی ارمنيان کشور ،1343ش

تصویری ازدومین دورۀبازی های قهرمانی ارمنيان،1344ش

 

مسابقات دانشآموزان ارمنی تهران

به منظور ترویج ورزش در میان دانشآموزان و ایجاد روحیۀ ورزشی در بین جوانان و نوجوانان ارمنی، از 1352ش، باشگاه آرارات اقدام به برگزاری مسابقات ورزشی در بین دانشآموزان ارمنی مدارس تهران کرد. این مسابقات، که با استقبال فراوان دانشآموزان و اولیای آنها رو به رو شد، هر ساله در ایام تعطیلات نوروزی، در ورزشگاه آرارات تهران، برگزار میشود. سی و ششمین دروۀ این بازیها در آغاز بهار 1390ش برگزار شد.

 

مسابقات بین شعب باشگاه

به منظور ارزیابی تواناییهای ورزشکاران از 1360ش نخستین دورۀ مسابقات سالانۀ بین شعب باشگاه آرارات در ارومیه آغاز شد. این مسابقات هر ساله در شعب گوناگون، برگزار میشود و تاکنون 29 دورۀ آن برگزار شده است.

 

تیم فوتبال آرارات

باشگاه فرهنگی ورزشی آرارات از معدود باشگاههای دارای تیم در کشور است که از بدو شکلگیری در عرصههای گوناگون ورزشی، فرهنگی و هنری فعالیت بیوقفه و گستردهای داشته و علاوه بر تربیت نیروهای ورزشی برای باشگاه خود، به مخزنی پویا برای غنی ساختن ورزش کشور تبدیل شده و با تقویت روح و جسم ورزشکاران ارمنی و روانه ساختن آنان به عرصههای ورزشی کشور، در رشتههای گوناگون، نقشی عمده در پرورش قهرمانان در عرصههای داخلی و نیز در میدانهای جهانی داشته است. میتوان گفت که ورزش از ارکان اصلی فعالیتهای باشگاه آرارات بوده و حجم گستردهای از فعالیتهای آن در این زمینه متمرکز شده. با وجود این، باشگاه هیچگاه از مسائل فرهنگی و پرورش ذهن و روح اعضا غافل نمانده است.

باشگاه آرارات نه تنها در خدمت ورزشکاران آیندهساز و مستعد است بلکه بیشترین تلاش خود را در راستای تأمین زیرساختهای ورزشی، کشف استعدادها و پرورش جسم و روح ورزشکاران، با هدف اعتلای ورزش باشگاه و کشور، مصروف داشته و در این راه سرمایهگذاریهای مالی و انسانی عمدهای کرده است.

 

Click to enlargeClick to enlarge
تیم فوتبال آرارات در ورزشگاه شیرودیتیم فوتبال آرارات در بیروت

 

تیم فوتبال باشگاه آرارت، در سالهای گذشته یکی از افتخارآورترین تیمهای کشور بوده و نمود آشکار آن، حضور فوتبالیستهای نامآور ارمنی در تیمهای ملی كشور بوده است، بازیکنان مشهوری چون؛ کارو حقوردیان، آندرانیک اسکندریان، آرشاویر ملکی، مائیس میناسیان، مارکار آقاجانیان، گارنیک مهرابیان، ادموند بزیک، ادموند اختر، آندرانیک تیموریان و بسیاری دیگر.

تیم فوتبال آرارات، که سالها یکی از سه تیم برتر كشور در لیگ دستۀ اول باشگاههای كشور به شمار می رفت، تنها به دلیل نبود منابع مالی و ناتوانی از پرداختهای كلان، از ادامۀ راه باز ماند. باشگاه، در سالهای اخیر، تنها با تکیه بر توانمندیهای ورزشی جوانان ارمنی، فوتبالیستهایی را تربیت و روانۀ باشگاههای كشور کرده است.

در حال حاضر، باشگاه آرارات برای تأمین نیروی ورزشی، در رشتۀ فوتبال، اقدام به تأسیس مدرسۀ فوتبال كرده و دارای سه تیم در ردههای نوجوانان، جوانان و بزرگسالان است و امید آن دارد كه با حمایتهای مالی دولت، بتواند، در حد توانایی خود، در كنار باشگاههای دیگر، در عرصۀ ورزش کشور سهمی درخور داشته باشد.

 

بازدید چهرههای سرشناس

در طی سالهای فعالیت باشگاه آرارات، بسیاری از چهرههای سرشناس و شاخص داخل و خارج از كشور از این باشگاه بازدید كردهاند. در1376ش، محمد خاتمی، رئیس جمهور وقت، در مراسم گشایش سی و یكمین دورۀ مسابقات قهرمانی ارمنیان حضور یافت و در جمع ورزشكاران، مهمانان و تماشاگران سخنرانی کرد. محمود احمدی نژاد نیز، در زمان تصدی شهرداری تهران، از ورزشگاه آرارات بازدید كرده است. رؤسای جمهور ارمنستان، لئون ترـ پطرسیان، روبرت كوچاریان و سرژ سركیسیان در دیدارهایشان از ایران، در ورزشگاه حضور یافته و در جمع ارمنیان حاضر در ورزشگاه سخنرانی کردهاند.

 

Click to enlargeClick to enlarge
 جاثليق اعظم آرام اول در ورزشگاه آراراتاستقبال از اسقف اعظم سبوه سرکیسیان

 

Click to enlargeClick to enlarge

 استقبال از روبرت کوچاریان،

رئیس جمهور وقت جمهوری ارمنستان

بازدید سرژسرکسیان، رئیس جمهور

جمهوری ارمنستان، از باشگاه آرارات

 

Click to enlarge
بازدیدجاثليق اعظم گارگین دوم (نفر چهارم از سمت چپ)، از باشگاه آرارت، 1372ش

 

دکتر غفوری فرد و هاشمی طبا، رؤسای وقت سازمان تربیت بدنی؛ دکتر قالیباف، شهردار تهران؛ نمایندگان مجلس؛ رؤسا و مقامات سازمانهای مختلف؛ و بسیاری از شخصیتهای سرشناس؛ در موقعیتهای گوناگون در ورزشگاه آرارات حضور یافته و از بخشهای ورزشگاه بازدید كردهاند. به ویژه، حضور هر سالۀ دکتر غفوری فرد در مراسم گشایش مسابقات قهرمانی ارمنیان و سخنان ایشان در این مراسم همواره مایۀ دلگرمی گردانندگان باشگاه بوده است.

پیشواهای دینی ارمنیان حوزۀ سیلیسی، جاثلیقهای اعظم خورِن، گارِگین دوم و آرام اول در دیدار از ایران در ورزشگاه آرارات و در تبریز حضور یافته و در جمع مردم سخنرانی كردهاند.

 اسقف اعظم سبوه سرکیسیان، خلیفۀ ارمنیان تهران نیز، طی مراسم گوناگون در باشگاه حاضر شده و با سخنان و رهنمودهای خود موجب دلگرمی اعضا و حاضران شدهاند.

باشگاه آرارات را میتوان از قدیمیترین و پرسابقهترین باشگاههای ایران به شمار آورد که با نزدیک به هفت دهه سابقه در دهها رشتۀ ورزشی در ردههای گوناگون سنی و در دو بخشبانوان و آقایان فعالیت دارد.

تیمها و ورزشکاران آرارات همواره حضوری فعال در مسابقات گوناگون داخلی داشته و اغلب به موفقیتهایی چشمگیر دست یافتهاند. این باشگاه مفتخر است که در طول شصت و هشت سال گذشته ورزشکاران مجرب و ورزیدۀ فراوانی را در رشتههای گوناگون، تربیت و در اختیار تیمهای ملی ایران قرار داده است. افرادی که مقامها و افتخاراتی را نیز در عرصههای کشوری و جهانی نصیب کشورمان کردهاند.

 

Click to enlargeClick to enlarge

سخنرانی دکتر غفوری فرد در مراسم افتتاحيه

بازي هایالمپيک ارمنیان ايران، 1389ش

بازديد دکتر محمدباقر قاليباف،

شهردار محترم تهران، از ورزشگاه آرارات، 1385ش

 

Click to enlargeClick to enlarge

بازديد دکتر سعيدلو رئيس سازمان تربيت بدنی

از ورزشگاه آرارات، 1389ش

بازديد مهندس سعيد سخنی، شهردار ناحيه يک،

منطقه 3 تهران از ورزشگاه آرارات، 1390ش

 

Click to enlargeClick to enlarge

دیدار هيئت مديره باشگاه آرارات با آقای قراخانلو، رئيس وقت

کميته ملی المپيک، جمهوری اسلامی ايران، 1385ش

ديدار  هيئت مديره باشگاه آرارات با آقای سيد محمد حاجآقا مير،

رئيس سازمان ورزش شهرداری تهران، 1390ش

 

Click to enlargeClick to enlarge

بازديد مهندس محمد علی‎آبادی،

رئيس سازمان تربيت بدنی، از ورزشگاه آرارات، 1385ش

بازديد مهندس محسن مهرعلی‎زاده،  

رئيس سازمان تربيت بدنی، از ورزشگاه آرارات، 1384ش

 

Click to enlarge
بازديد دکتر احمدی نژاد، شهردار وقت تهران، از ورزشگاه آرارات، 1384ش

 

در کنار فعالیتهای ورزشی، باشگاه در عرصههای فرهنگی، هنری و تربیتی جوانان فعالیتهایی گسترده داشته و دارد و در این عرصهها نیز همواره به موفقیتهایی چشمگیر دست یافته است. باشگاه در تمامی دورههای فعالیت همواره دارای گروههای تئاتر و موسیقی بوده و گروه کُر آن به مناسبتهای گوناگون اجراهایی در تالار باشگاه یا جشنوارههای گوناگون هنری داشته است.

 

Click to enlarge
گروه کُر سِوان، به رهبری گورگِن موسسیان

 

پی نوشت ها:

از همکاران روابط عمومی باشگاه آرارات.

تصاویر این مقاله توسط آرا زادوریان، از اعضای پیشکسوت باشگاه آرارات، گردآوری و در اختیار فصلنامۀ پیمان قرار داده شده است.

هاکوپ کاراپنتس (1925ـ1994م) نویسندۀ توانای ارمنی که از اعضای مؤسس باشگاه آرارات بوده است. شرح زندگی او همراه با آثاری چند در شمارۀ 53 فصلنامۀ پیمان منتشر شده است برای مطالعۀ بیشتر نک: آزاد ماتیان، «هاکوپ کاراپنتس»، پیمان، س14، ش53 (پاییز 1389): 141 ـ 145؛ لیدا بربریان، «مروری بر آثار ادبی هاکوپ کاراپنتس»، پیمان، س14، ش53 (پاییز 1389): 146 ـ 154.

مهندس هرایر ماروخیان (ماهرخیان 1928ـ 1998م)، از اعضای مؤسس باشگاه آرارات، دانشآموختۀ رشتۀ الکترومکانیک از دانشکدۀ فنی دانشگاه تهران، از فعالان اجتماعی ـ سیاسی جوامع ارمنیان بود. وی در کرمانشاه به دنیا آمد و در آتن چشم از جهان فرو بست. ماروخیان چندین دوره عضو هیئت مدیره و یک دوره نیز رئیس هیئت مدیرۀ باشگاه آرارات بوده است.        

شرح کاملی از زندگی و فعالیتهای ایشان در صفحۀ 189، همین شماره از فصلنامه ارائه شده است.  

 

 
نقل مطالب فصلنامۀ پیمان تنها پس از هماهنگی با مسئولان فصلنامه، با ذکر کامل منبع (به صورت لینک کامل و ذکر نام مؤلف) و بدون هرگونه دخل و تصرف میسر است.
Copyright © 2008-2014 Payman Cultural Quarterly Journal | Design and Developed by Narek Hartunian & Narbeh Bedrosian
تعداد بازدید: 3889